Wiek nie jest sprzymierzeńcem dla naszych uszu. Wraz z upływem lat nasze uszy coraz gorzej odbierają dźwięki, a badanie słuchu wydaje się być czymś przerażającym.
Dźwięki, które są naokoło nas, dostarczają nam bardzo dużo informacji. Oprócz słów, dzięki którym komunikujemy się z najbliższymi, są również inne dźwięki. Niektóre np. ostrzegają nas przed nadjeżdżającym pojazdem bądź zbliżającą się burzą.
Słyszenie a wiek – kiedy zrobić badanie słuchu
Wraz z wiekiem najczęściej pojawia się ubytek słuchu – u niektórych zmiany te przebiegają dużo szybciej niż u innych. Początkowo ubytek słuchu może się ukrywać i pozostać niezauważony. Dzieje się tak, ponieważ w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie „dopowiedzieć sobie” to czego w zdaniu niedosłyszymy.
Problemy ze słuchem w początkowej fazie zauważa się jedynie w trakcie większych spotkań towarzyskich. To, co można zauważyć to trudność w nadążeniu za rozmową bądź w większym stopniu niż zwykle przeszkadzający hałas.
Takie powtarzające się sytuacje powinny być potraktowane poważnie. Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy to czas odwiedzić protetyka słuchu i zrobić badanie słuchu!
Badanie warto zrobić również, kiedy często przebywasz w hałasie (np. w pracy), czujesz pogorszenie słyszenia, masz wrażenie że twoje uszy są jakieś zatkane.
Na wizycie protetyk słuchu sprawdzi czy w uszach nie zalega woskowina i czy konieczna będzie wizyta u laryngologa.
Jak wygląda badanie?
Nic strasznego! Najbardziej podstawowe badanie to audiometria tonalna. Polega ona na określeniu progu słyszenia dźwięków o różnej wysokości.
Pacjent siedząc w słuchawkach po prostu przyciska przycisk jak słyszy dźwięk.
Badanie słuchu nie boli, jest wykonywane w spokojnej atmosferze i jest przystępne cenowo. 😊 Warto raz do roku skontrolować swój słuch.
W przypadku, kiedy na badaniu słuchu okaże się, że słuch nie jest w normie protetyk zaproponuje odpowiednie rozwiązanie – może być to kontrola za pół roku, wizyta u laryngologa bądź ewentualnie aparat słuchowy.
Zapraszam wszystkich na kontrolne sprawdzenie swojego słuchu!
Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 666 662 740 oraz online: https://soundcare.nakiedy.pl