Bardzo często oprócz zwykłego badania słuchu zleca się również wykonanie tympanometrii. Tympanometria to badanie, które pozwala ocenić stan ucha środkowego. W trakcie badania w przewodzie słuchowym zewnętrznym zmienia się ciśnienie i sprawdza się czy błona bębenkowa porusza się prawidłowo.
Błona bębenkowa uzyskuje największe wychylenie pod wpływem dźwięku, jeśli ciśnienie panujące w uchu środkowym jest równe ciśnieniu panującemu w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Taka sytuacja występuje zawsze kiedy ucho środkowe funkcjonuje prawidłowo.
Przyczyną nieprawidłowego wyniku tympanometrii może być niesprawna trąbka słuchowa. Wtedy okazuje się, że ciśnienie panujące w uchu środkowym różni się od ciśnienia panującego w przewodzie słuchowym zewnętrznym i największe wychylenie błony bębenkowej uzyskuje się kiedy zmieni się ciśnienie w przewodzie słuchowym. Inną możliwą przyczyną nieprawidłowego wyniku tympanometrii jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Wtedy w uchu środkowym zalega płyn i błona bębenkowa się nie porusza. W wyniku otrzymuje się płaską linię.
Tympanometria jest płaska często u dzieci, u których po porodzie pozostały resztki płynów owodniowych w uszach.
Tympanometria to badanie, które powinno być wykonane za każdym razem przed podejściem do diagnostyki dziecka. Jest wymagane przed każdym badaniem ABR, ASSR czy otoemisji.
Badanie może być wykonane niezależnie od wieku. Zachęcamy do kontrolowania stanu ucha Waszych pociech w naszym gabinecie