Wkładki przeciwwodne, choć wyglądem przypominają wkładki do aparatów słuchowych to różnią się funkcją.
Jeśli wykonujemy wkładki do aparatów słuchowych to mają one za zadanie dobrze umocować jak i przekazać dźwięk do ucha pacjenta.
Wkładki przeciwwodne zabezpieczają ucho przed wodą.
Wkładki przeciwwodne najczęściej wykonywane są w takich sytuacjach jak:
- Wysiękowe zapalenie ucha
- Ucho po drenażu
- Uszkodzenia błony bębenkowej
W powyższych sytuacjach zaleca się, aby do ucha nie dostawała się woda.
Wkładki przeciwwodne wykonujemy najczęściej u dzieci, które są po drenażu uszu. Znacząco ułatwia to codzienne funkcjonowanie jak np. kąpiele, a latem pozwala na swobodne cieszenie się urlopem nad wodą.
Wkładki wykonywane są na podstawie odlewu z ucha. Protetyk słuchu wykonuje odlew w gabinecie. Najpierw sprawdzamy stan ucha. Jeśli w uchu zalega woskowina to nie możemy zrobić odlewu pod wkładki!
Jak wygląda odlew z ucha?
Jeśli ucho jest czyste to najpierw wkładamy do ucha za pomocą sztabki świetlnej delikatne zabezpieczenie (często nazywamy je tamponikiem) a następnie ucho zalewamy masą wyciskową. Jest to specjalna masa przeznaczona do odlewów z ucha.
Po kilku minutach odlew jest gotowy (masa twardnieje w uchu) i możemy go wyciągać. W kolejnym kroku odlew taki wysyłamy do laboratorium w celu wykonania wkładki przeciwwodnej.
Cała procedura pobrania odlewu z ucha jest bezbolesna. W przypadku dzieci zawsze prosimy rodziców, aby spróbowali im wyjaśnić, że pobranie odlewu z ucha to trochę jakby wsadzić plastelinę do ucha.
Jeśli wybieracie się do nas na wizytę z dzieckiem po drenażu czy wysiękowym zapaleniu ucha warto rozważyć również wykonanie badania słuchu. O samym badaniu można poczytać więcej tutaj.
Zapraszam do zadawania pytań pod numerem telefonu: 666 662 740
Umówić można się na stronie internetowej: https://soundcare.nakiedy.pl