Tympanometria – czy jest badaniem słuchu?

Tympanometria to jedno z najczęściej wykonywanych badań w gabinetach protetyki słuchu. Często rodzice błędnie myślą, że samo wykonanie tympanometrii świadczy o tym, że ich dzieci słyszą prawidłowo. W celu lepszego zrozumienia tympanometrii trzeba cofnąć się do wiedzy o budowie ucha.

Jak zbudowane jest ucho?

Nasze ucho zewnętrzne kończy się błoną bębenkową, która potocznie jest nazywana bębenkiem.

Za błoną bębenkową znajdują się kosteczki słuchowe. Są to młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które znajdują się w uchu środkowym. Kosteczki łączą błonę bębenkową z uchem wewnętrznym. Jama bębenkowa wypełniona jest powietrzem, a odpowiednie ciśnienie wewnątrz jest zapewniane przez prawidłowo działającą trąbkę słuchową.

Strzemiączko łączy ucho środkowe ze ślimakiem, w którym znajdują się komórki słuchowe odpowiedzialne za prawidłowe słyszenie.

Co sprawdza tympanometria?

W trakcie badania tympanomertrii do ucha podawany jest dźwięk, który odbija się od błony bębenkowej i rejestrowany jest przez sondę. W międzyczasie sonda zmienia ciśnienie w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Na podstawie odbicia dźwięku jesteśmy w stanie określić przy jakim ciśnieniu panującym w przewodzie słuchowym błona porusza się najefektywniej (pochłania najwięcej dźwięku)

Przy dobrym ciśnieniu panującym w uchu – błona rusza się najlepiej dla ciśnienia takiego samego jak panujące na zewnątrz ucha.
W przypadku, gdy w uchu panuje inne ciśnienie możemy podejrzewać, że trąbka słuchowa nie działa prawidłowo.

Jeśli okazuje się, że wykres tympanometrii jest płaski (tympanometria typu B) podejrzewamy, że w uchu środkowym znajduje się wysięk, który uniemożliwia błonie poprawne poruszanie się.

Czy tympanometria to badanie słuchu?

I tak, i nie. Jeśli widzimy, że w danym przypadku tympanometria jest nieprawidłowa to możemy przypuszczać, że w tej chwili pacjent ma niedosłuch – jest to niedosłuch przewodzeniowy. Bardzo często jednak niedosłuch znika w wyniku leczenia – podania leków bądź drenażu ucha.

Jednakże dobra tympanometria pokazuje nam tylko, że dźwięk dociera do ucha wewnętrznego. Aby wykonać badanie słuchu musimy więc posłużyć się również innymi metodami. Tutaj pomocna będzie otoemisja, audiometria tonalna, ABR oraz ASSR.

Zapraszamy do zapisów na tympanometrię ! KLIK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x