Aparaty słuchowe a badanie słuchu

Aparaty słuchowe są często utożsamiane z niepełnosprawnością czy starością. Czasem lądują również z tego powodu głęboko ukryte w szafie. Warto mieć świadomość, że dobrze dobrane aparaty mogą uczynić życie dużo lepszym.

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o prawidłowym badaniu słuchu. Tylko dzięki niemu będziemy w stanie dobrze dobrać aparaty słuchowe.

Dźwięk – co to właściwie jest

Nasz słuch funkcjonuje w bardzo skomplikowany sposób. Dźwięk można najprościej charakteryzować poprzez barwę, wysokość i natężenie dźwięku. Rozróżniamy dźwięki wysokie i niskie, głośne i ciche. Potrafimy również rozpoznać barwę głosu naszych domowników czy znajomych.

Ubytek słuchu – jak zauważyć

W trakcie powstawania ubytku słuchu okazuje się, że nasi pacjenci nie mają problemu z samym słyszeniem dźwięków. Problem jest ze zrozumieniem mowy czy funkcjonowaniem w określonych sytuacjach. Dzieje się tak, ze względu na to, że przy utracie słuchu (szczególnie tej związanej z wiekiem) tracimy zdolność do słyszenia tylko niektórych dźwięków. Najczęściej są to dźwięki wysokie. Pacjent w takim przypadku ma wrażenie że świetnie słyszy. Pacjent wie, że przejechał samochód, czy że ktoś coś mówi. Kiedy jest cicho często komunikuje się bez problemów.

Ubytek słuchu manifestuje się dopiero w momencie, kiedy sytuacja jest trudna. Przykładem może być kiedy mówi kilka osób bądź naokoło jest sporo hałasów i pacjent nie może wspomagać się tą częścią swojego słyszenia, która pozostaje dobra. Zadaniem aparatów słuchowych w takim przypadku jest dostarczenie tych dźwięków, których pacjent nie słyszy w taki sposób aby nie sprawiały dyskomfortu. Aby dobrze dopasować aparaty słuchowe niezbędne jest w takim razie badanie, które pokazuje jakich dźwięków pacjent nie słyszy i w jakim stopniu.

Aparat słuchowy

W zależności od tego jak duża jest wada pacjenta dla konkretnych wysokości dźwięku można dobrać konkretny model aparatu. Pamiętajcie, że nie zawsze wymarzony aparat może okazać się tym, który będzie najbardziej pomagał. Warto zastosować się do rad protetyka słuchu i chociaż wypróbować model, który oferuje jako prawidłowy do danej wady słuchu.

Nie bójcie się również pytać. Często jest kilka dobrych rozwiązań które można wypróbować !

Zapraszam na wizyty !

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x