Czyszczenie aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to urządzenia, które nosisz cały dzień. Muszą sprawować się niezawodnie, aby Twój dzień przebiegał bez problemów z komunikacją. Czyszczenie aparatów słuchowych powinno być codziennością.

Właśnie dlatego zdecydowałam się napisać krótki poradnik na temat pielęgnacji Twoich aparatów słuchowych.

 

Na co powinieneś uważać będąc użytkownikiem aparatu słuchowego? 

 

  1. Staraj się czyścić aparat jak i wymieniać w nim baterie na miękkim podłożu o jednolitym kolorze. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności jeśli Twój aparat upadnie oraz nie będziesz miał problemu z odnalezieniem maleńkich części czy baterii. 
  2. Zanim założysz aparat upewnij się, że Twoje uszy są całkowicie suche. Nie zakładaj aparatu, jeśli chwilę wcześniej czyściłeś ucho przy użyciu olejków. 
  3. Większość współczesnych aparatów posiada certyfikat IP68 świadczący o odporności na wodę, ale nie należy brać w nich prysznica czy nosić ich na basen. Certyfikat ma je chronić przed zniszczeniem na wypadek niezamierzonego zanurzenia. 
  4. SZCZEGÓLNIE DO PAŃ: Zakładaj swój aparat słuchowy dopiero po wykonaniu makijażu oraz fryzury. Produkty kosmetyczne czy lakier do włosów mogą być szkodliwe dla aparatu. Podobnie z suszeniem włosów – nie nagrzewaj aparatów suszarką. 

 

Czyszczenie aparatów: mikrofony aparatów słuchowych

Aparaty są narażone na pot, woskowinę oraz bardzo wilgotne warunki w uchu. 

 

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to to, że pot może zatykać wejścia mikrofonów – mikrofony znajdują się w różnych miejscach aparatu – z reguły są to małe dziurki bądź szparki na obudowie. W aparacie znajdują się one na części aparatu, która jest założona za uchem, w aparacie wewnątrzusznym jest to część tzw. faceplate’a – płytki czołowej aparatu. W aparacie będą to najczęściej małe dziurki, które pozwalają aby dźwięk przedostał się do aparatu. 

Wloty mikrofonów należy czyścić delikatnymi szczoteczkami, jeśli nie posiadasz dedykowanej szczoteczki do aparatu możesz również użyć delikatnej szczoteczki do zębów. 

Staraj się nie wpychać na siłę szczoteczki do środka dziurek, aby nie uszkodzić mikrofonów. 

 

Czyszczenie aparatów: słuchawki aparatów słuchowych

 

Jeśli posiadasz aparat RIC – aparat którego słuchawka znajduje się wewnątrz ucha, bądź aparat wewnątrzuszny musisz zwrócić uwagę na filtr który jest na końcu słuchawki bądź aparatu wewnątrzusznego. 

 

Filtr który jest na końcu chroni Twój aparat przed woskowiną oraz wilgocią z ucha. Nalezy go od czasu do czasu wymienić. Jeśli czujesz, że Twój aparat działa ciszej bądź gorzej zawsze zacznij od wymiany tego filtra, możliwe że rozwiąże to Twój problem.

 

Spytaj swojego protetyka jaki filtr pasuje do Twojego aparatu oraz zakup kilka na zapas 🙂 

 

Czyszczenie aparatów słuchowych

 

Oprócz powyższych porad aparaty powinno się codziennie przecierać miękką wilgotną szczoteczką. Możesz zakupić specjalny delikatny płyn do zwilżania chusteczek, bądź gotowe mokre chusteczki. 

 

Po przetarciu aparatu mokrą szczoteczką należy aparat osuszyć. Stosuje się do tego elektryczne osuszacze bądź tabletki osuszające, które można nabyć u protetyka słuchu. 

 

Czyszczenie aparatów słuchowych nie jest skomplikowane a na pewno pomoże przedłużyć jego żywotność. Warto zainwestować codziennie chwilę czasu aby się tym zająć. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x