Kiedy aparaty słuchowe u dzieci

Często młodzi rodzice zastanawiają się w jakim wieku jest odpowiedni czas na założenie aparatu słuchowego u małego dziecka. Aparaty słuchowe u dzieci są bardzo ważne ze względu na prawidłowy rozwój.

Droga, na której diagnozowany jest niedosłuch u noworodka rozpoczyna się najczęściej na oddziale noworodkowym, kiedy okazuje się że wynik przesiewowego badania słuchu jest nieprawidłowy.  W takim wypadku dziecko zostaje skierowane na drugi poziom badań słuchu do pracowni audiologicznej.
W trakcie drugiej wizyty u dziecka potwierdza się bądź wyklucza niedosłuch – powinna być przeprowadzona tympanometria oraz badanie ABR, które określi próg słyszenia dziecka. Jeśli nie uda się wykluczyć niedosłuchu dziecko kierowane jest na aparatowanie.

Co ważne – przed założeniem aparatu należy potwierdzić wynik poprzedniego badania kolejnym. Cała procedura jeśli chodzi o założenie aparatu powinna odbyć się jak najszybciej – im szybciej dziecko dostanie aparat tym szybciej będzie mogło w poprawny sposób rozpocząć rehabilitację słuchu oraz w sposób poprawny odbierać dźwięki co umożliwi dobry rozwój mowy oraz rozwój umysłowy.

W trakcie badania ABR przed założeniem aparatu ważne jest aby określić próg słyszenia dziecka (badanie należy przeprowadzić dla różnych sygnałów – najczęściej jest to 500 Hz, 1000 Hz i trzask). Warto rozważyć wykonanie również badania ASSR, które pozwala na uzyskanie szerszego zakresu częstotliwościowego oraz potwierdzi wynik ABR.

Datą do której dziecko koniecznie powinno mieć założony aparat jest ukończony 6 miesiąc życia, także zachęcamy do możliwego skracania powyższej procedury co da Państwu czas na spokojne wybranie aparatu dla dziecka.

Aparaty słuchowe u dzieci zwiększają szansę na prawidłowy rozwój Waszej pociechy

Zapraszamy na konsultacje oraz badania – kontakt do nas pod numerem telefonu: + 48 666 662 740 bądź mailowo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x