Pomiar REM – Pomiar ucha rzeczywistego

Pomiar REM, czyli pomiar ucha rzeczywistego jest jednym z tematów, które coraz częściej pojawia się w naszych rozmowach z Wami. Ze względu na to przygotowałam krótki zestaw najczęstszych pytań i odpowiedzi !

REM Pomiar ucha rzeczywistego

  1. Jak wygląda pomiar ucha rzeczywistego (pomiar REM)?

W trakcie pomiaru w uchu pacjenta przy błonie bębenkowej umieszcza się sondę do pomiaru – jest to elastyczna delikatna rurka, która pozwala na przekazanie dźwięku do mikrofonu znajdującego się na zewnątrz ucha. (każda sonda jest osobno kalibrowana pod kątem przenoszenia dźwięku przed dokonaniem pomiaru)

W trakcie wkładania sondy pacjent czuje lekkie łaskotanie. Z sondą przy błonie bębenkowej dokonuje się pomiaru ucha bez aparatu słuchowego, aby sprawdzić w jaki sposób ucho naturalnie przenosi dźwięk. Następnie dokonuje się pomiaru dźwięku z aparatu słuchowego przy błonie bębenkowej pacjenta i wprowadza korekty do dopasowania aparatu słuchowego.

  1. Czy to boli ?

Nie – pomiar jest uczuciem specyficznym, ale zdecydowanie nie boli.

  1. Kiedy należy taki pomiar REM wykonać?

W każdej sytuacji, w której podejrzewamy, że pomiar może wprowadzić istotne zmiany do dopasowania aparatu słuchowego.

  1. Czy na podstawie tego pomiaru można powiedzieć, który aparat będzie dla mnie lepszy?

Nie – pomiar służy dopasowaniu aparatu słuchowego do ucha pacjenta – każdy przewód słuchowy jest trochę inny i wymaga zastosowania innego wzmocnienia. Zastosowanie konkretnego wzmocnienia w aparacie jest tylko jedną ze składowych dobrego doboru aparatu słuchowego oraz ostatecznego wrażenia pacjenta. Pomiar ucha rzeczywistego (REM) pozwala na dobór konkretnego wzmocnienia dla pacjenta, które w dużej mierze wpływa na zadowolenie z aparatu słuchowego oraz zrozumienie mowy w różnych sytuacjach, ale nie jest jedyną składową – aparaty mają różne systemy redukcji hałasu, kierunkowości mikrofonów itp., więc dwa aparaty dobrane w dokładnie taki sam sposób będą dla pacjenta brzmieć różnie.

  1. Czy pomiar ucha rzeczywistego jest ważniejszy od subiektywnej oceny produktu?

Zadowolenie z zastosowanego urządzenia jest zawsze kluczowe dla dobrej akceptacji aparatu słuchowego. Najważniejsza jest subiektywna opinia pacjenta o danym aparacie.

  1. Gdzie można wykonać taki pomiar?

W gabinecie przy Kromera 57A, Centrum Słuchu SoundCare😊

Zapraszam!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x