Słyszę a nie rozumiem – dlaczego?

Słyszę a nie rozumiem – skąd się biorą takie problemy?

Słuch jest jednym z najważniejszych narzędzi, którymi posługujemy się na co dzień. Często nie zauważamy bądź nie doceniamy jego znaczenia w naszym codziennym funkcjonowaniu. Problem niedosłyszenia jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Niestety też bardzo podstępnym jeżeli chodzi o rozwój. Proces postępowania ubytku słuchu jest najczęściej procesem długotrwałym. Nieustannie spotykamy się z pacjentami, którzy nie zauważają, że mają taki problem. Jedną z głównych oznak problemów ze słuchem jest wrażenie, że wszyscy naokoło mówią bardzo niewyraźnie. Szczególnie trudność w zrozumieniu mowy pojawiać się może w większym towarzystwie bądź w hałasie utrudniającym zrozumienie mowy. Dlaczego tak się dzieje?

W wyniku wystąpienia ubytku słuchu upośledzenie słyszenia występuje najczęściej dla wysokich częstotliwości. Ciężko odbiera się takie głoski jak „t”, „s”, „c”, „dź”, „ź”, „sz”, „cz” itp., często spotykane w języku polskim. W wyniku tego pacjent słyszy, że osoba z którą rozmawia  „coś mówi”, aczkolwiek ciężko zrozumieć dokładnie jakie wyrazy wypowiada. Zawodzi go słuch.

Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj nowoczesne i dobrze dopasowane aparaty słuchowe. Takie urządzenie, tylko  poprawnie ustawione przez protetyka słuchu  jest w stanie w odpowiedni sposób wzmocnić otaczające nas dźwięki, co znacząco poprawia jakość życia pacjentów.

Jeśli często zastanawiasz się dlaczego „Słyszę a nie rozumiem?” to zbadaj się w naszym gabinecie i upewnij się, że słyszysz poprawnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x