Systemy wspomagające słyszenie

Drodzy Państwo – pewnie wielu z Was słyszało już o tym, że do aparatów słuchowych można dokupić systemy wspomagające słyszenie. Są one inaczej nazywane systemami FM.

Warto poruszyć temat kiedy należy zainteresować się zakupem systemu wspomagającego słyszenie.

Dobrze dobrane aparaty słuchowe bardzo dobrze radzą sobie z dźwiękiem, który dociera do nich z niedalekiej odległości. Wtedy pacjent nie ma żadnego problemu ze zrozumieniem tego co zostało do niego powiedziane (jeśli aparaty są poprawnie ustawione). Problemy z tym zrozumieniem zaczynają się w momencie gdy mówca, jest w większej odległości od osoby z aparatem słuchowym. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji jest szkoła bądź uczelnia wyższa. Często pomimo tego że nauczyciel czy wykładowca mówi wolno i wyraźnie to osoba z aparatem ma problem ze zrozumieniem.

System wspomagający słyszenie ma w tej sytuacji pomóc aparatowi pokonać odległość dzielącą go od mówcy. Osoba prowadząca zajęcia dostaje mikrofon, który przesyła dźwięk albo bezpośrednio do aparatu albo do odbiornika (w zależności od konfiguracji). W ten sposób użytkownik aparatu słuchowego słyszy osobę prowadzącą jakby stała bezpośrednio obok niej.

Jest to bardzo istotne u dzieci szkolnych jak i młodzieży, która często przez niezrozumienie mowy może mieć problemy z nauką.

Posiadanie takiego systemu wyrównuje szanse pomiędzy dziećmi z niedosłuchem a dziećmi zdrowymi.

Powyżej omówiony system może być także używany w domu, kiedy mówca znajduje się w innym pomieszczeniu. Zauważmy, że nawet będąc osobami dobrze słyszącymi często mamy problem ze zrozumieniem tego co ktoś do nas mówi z drugiego pomieszczenia. Poprzez użycie systemu wspomagającego można w łatwiejszy sposób komunikować się w domu i ułatwić życie osobie z niedosłuchem. Niektóre modele wyposażone są również w możliwość połączenia się z domowym telewizorem i innymi urządzeniami multimedialnymi co może np. ułatwić dziecku z niedosłuchem zdalną naukę.

Systemy wspomagające słyszenie mogą być również używane u dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Dzieci takie mają prawidłowy próg słyszenia, ale trudno im się skupić na konkretnym strumieniu informacji. Jeśli naokoło pojawiają się zakłócenia trudno im zrozumieć treść wypowiedzi. W takiej sytuacji można przekazać dźwięk, na którym maja się skupiać bezpośrednio do odbiornika.

Jak widzicie – jest wiele sytuacji, w których dobry system wspomagania słyszenia może się Wam przydać !

Zapraszam do kontaktu i na konsultacje odnośnie doboru takiego systemu – teraz również istnieje możliwość konsultacji zdalnej ze względu na coraz bardziej rozprzestrzeniającą się pandemię.

Pozdrawiamy i życzymy zdrowia !

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x