Wkładki przeciwwodne – kiedy warto zrobić

Wkładki przeciwwodne, choć wyglądem przypominają wkładki do aparatów słuchowych to różnią się funkcją.

Jeśli wykonujemy wkładki do aparatów słuchowych to mają one za zadanie dobrze umocować jak i przekazać dźwięk do ucha pacjenta.
Wkładki przeciwwodne zabezpieczają ucho przed wodą.

Wkładki przeciwwodne najczęściej wykonywane są w takich sytuacjach jak:

  1. Wysiękowe zapalenie ucha
  2. Ucho po drenażu
  3. Uszkodzenia błony bębenkowej

W powyższych sytuacjach zaleca się, aby do ucha nie dostawała się woda.
Wkładki przeciwwodne wykonujemy najczęściej u dzieci, które są po drenażu uszu. Znacząco ułatwia to codzienne funkcjonowanie jak np. kąpiele, a latem pozwala na swobodne cieszenie się urlopem nad wodą.

Wkładki wykonywane są na podstawie odlewu z ucha. Protetyk słuchu wykonuje odlew w gabinecie. Najpierw sprawdzamy stan ucha. Jeśli w uchu zalega woskowina to nie możemy zrobić odlewu pod wkładki!

Jak wygląda odlew z ucha?

Jeśli ucho jest czyste to najpierw wkładamy do ucha za pomocą sztabki świetlnej delikatne zabezpieczenie (często nazywamy je tamponikiem) a następnie ucho zalewamy masą wyciskową. Jest to specjalna masa przeznaczona do odlewów z ucha.
Po kilku minutach odlew jest gotowy (masa twardnieje w uchu) i możemy go wyciągać. W kolejnym kroku odlew taki wysyłamy do laboratorium w celu wykonania wkładki przeciwwodnej.

Cała procedura pobrania odlewu z ucha jest bezbolesna. W przypadku dzieci zawsze prosimy rodziców, aby spróbowali im wyjaśnić, że pobranie odlewu z ucha to trochę jakby wsadzić plastelinę do ucha.

Jeśli wybieracie się do nas na wizytę z dzieckiem po drenażu czy wysiękowym zapaleniu ucha warto rozważyć również wykonanie badania słuchu. O samym badaniu można poczytać więcej tutaj.

Zapraszam do zadawania pytań pod numerem telefonu: 666 662 740
Umówić można się na stronie internetowej: https://soundcare.nakiedy.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x