Rodzaje aparatów słuchowych

Dobór dobrego aparatu słuchowego jest kluczowy przy późniejszej możliwości dostrojenia go do potrzeb pacjenta. Na pierwszy plan wysuwa się pytanie o rodzaj i wielkość niedosłuchu. Dla różnych ubytków istnieją różne rodzaje aparatów słuchowych.

Rodzaj i wielkość ubytku słuchu określa się przy użyciu badań słuchu, o których więcej napiszemy w innych wpisach. Na tej podstawie protetyk słuchu podejmuje decyzję o wyborze aparatu. Najczęściej stosuje się aparaty na przewodnictwo powietrzne, jednak czasem zdarza się, że dana wada wymaga zastosowania aparatu kostnego.

Wśród aparatów na przewodnictwo powietrzne warto wyróżnić aparaty wewnątrzuszne i zauszne. Te pierwsze można zastosować tylko dla określonej grupy pacjentów. Najlepiej o chęci posiadania takiego aparatu porozmawiać z dobrym protetykiem słuchu, który doradzi czy przy danym ubytku słuchu będzie to dobre rozwiązanie.
Aparaty zauszne, czyli te najczęściej spotykane wśród pacjentów, mają również swoje różne odmiany. Istnieją aparaty, które w całości mieszczą się za uchem. Wtedy dźwięk do przewodu słuchowego zewnętrznego jest doprowadzany poprzez dźwiękowód lub słuchawka aparatu jest umieszczona bezpośrednio w przewodzie słuchowym zewnętrznym pacjenta.

Wszystkie te rozwiązania są możliwe do zastosowania, ale kluczem do dobrego słyszenia jest podjęcie świadomej decyzji o odpowiednim aparacie, który protetyk słuchu następnie może dostroić do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różne rodzaje aparatów słuchowych dają nam szeroką gamę możliwych rozwiązań. W tej materii najlepiej poradzić się protetyka słuchu. On najlepiej będzie wiedział jakie rozwiązanie będzie optymalne.

Na konsultacje z protetykiem słuchu zapraszamy codziennie – prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy w celu umówienia wizyty.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Jak często słyszycie Państwo, że osoby użytkujące aparaty słuchowe są niezadowolone z ich dopasowania? Dopasowanie aparatu słuchowego jest jednym z najważniejszych zadań protetyka słuchu i determinuje zadowolenie pacjenta. Jest drugą najważniejszą rzeczą zaraz po dobrym dobraniu rodzaju aparatu słuchowego o czym pisalismy tu. […]

[…] jakiegoś czasu jednymi z najbardziej popularnych aparatów słuchowych są tzw. aparaty RIC – są one uwielbiane przez pacjentów ze względu na ogromną estetykę tego rozwiązania (bardzo […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x